4.kapitola

20. února 2011 v 13:18 | Anastázie |  Záchrana elfí osady Gardarica
"Manasina, lasuja haka a vadarana sa ina puta sa jana? Asija nae, haud? Ana vystala protaj? Ha vama na to recaja. Anija samaja toja nevedija! Zamaradesala sie na! Nasada rofoa fysadara anima myja tomuhy vydaja navahy hadafasa. Jesery mijaka halasy, tadomy nevraha a neradasea menesi pesana anima temnymina elfova ina obroninaha, aval menaja spolutana, semenila sada. Hominius savariene iva pokrogoni avi konda sie haradesha, gavana hima himana jugarada avi prekaria sie hona avi garady ba hu gacasa horada hadno himlasia guradasa! Adasawa sie! Gorada sie ruhada avi faradi gerami fera vina minaha. Fardesa ina tradesha*, gera ther sary deravi gardesaha neviaradegi. Negaradi hina vihada narudasa mynaj. Beremuha tio hominius savariene. Predefa jiha sety, monata tiona, avi mynaj s fe nihaj nehimaka, hunati perevi nimaj bufala atarecak onahadefa!"
("Může mi někdo říci, proč tady válčíte a proléváte krev našich předků? Asi ne, že? A víte proč? Já vám to řeknu. Ani sami to nevíte! Zamyslete se! Náš rod vymírá a my k tomu valnou měrou přispíváme. Je mi jasné, že nevraživost a nedůvěra mezi lesními a temnými elfy je velká, ale musíme se sjednotit, jinak pomřeme. Lidé jsou pokrokoví a pokud se nesjednotíme, vezmou nám naši zem a přisvojí si ji a my na ní budeme žít jako jejich poddaní! Vzbuďte se! Podejte si ruce a žijte vedle sebe v míru. Cítím ve vzduchu, že ten mír stejně dlouho nevydrží. Nesmíme ho však narušit
my. Budou to lidé. Přijdou jich stovky. Možná tisíce, a my s tím nic nenaděláme, když proti nim budeme bojovat jednotlivě!")
Nikdo se neodvážil skočit jí do řeči, když mluvila a když skončila, ještě notnou chvíli nikdo nepromluvil. Nakonec se ozval náčelník klanu temných elfů (Tradesha ho poznala podle nejhonosnější výzbroje, kterou měl laděnou do temných odstínů modré, zelené a samozřejmě černé) basovým hlasem: "Gerami hinuta?"("Kdo jsi?")
"Tradesha avi trefami?" ("Tradesha a vy?")odpověděla Tradesha nenuceným tónem.
"Garadesh Dreaminali." A při těchto slovech se mírně uklonil. "Huna trega sademania?"("Vy jste čarodějka?")
Tradesha zůstala stát jako opařená. Všichni její bratři a sestry byli zabiti při útoku na její rodnou osadu. Matka zemřela, aby zachránila ji. A otce…
To je můj otec! pomyslela si.
…nikdy nepoznala.
"Fad hagera, here jinas poradina?" ("Co myslíte, že jste viděl?") odpověděla otázkou, když se trochu vzpamatovala z úžasu a byla už schopná mluvit.
Teď pro změnu neodpovídal Garadesh. Po chvíli ze sebe trochu vykoktal "Gadeda neverimaha…aweri magiemi una predaja prycasa feradawu! Tgeri nae?" ("Sám nevím…ale magie už přece dávno vymizela! Nebo ne?")
Tradesha jen suše odpověděla "Nae." ("Ne.")
Pak se Tradesha znovu otočila ke všem shromážděným elfům. "Prefaci atarecak avi spolutana sie!" ("Přestaňte válčit a sjednoťte se!")
Z obou stran se ozývali výkřiky. Někdy nadšené a jindy nesouhlasné. Tradesha většině z nich nerozuměla. Ne, že by neuměla jejich jazyk, ale mluvili všichni jeden přes druhého, takže vznikal komunikační šum. Ovšem rozuměla výkřiku: "He sde fa ro hagura! We sie terados! We sted nedafer!"("Oni nám to taky dělají! My se jen mstíme! My s tím nezačali!") a z druhé strany elfů se ozvalo "We sted nedafer! Ta he!" ("My jsme s tím nezačali! To vy!") a dotyčný se pokoušel vrhnout na mluvčího druhé strany, ale nepovedlo se mu to díky Tradeshině kletbě. 
"Garina!" ("Dost!") ozvala se Tradesha a všichni ztichli. Pak pokračovala: "Ferde ha milo sichala hominius?"("Umí někdo z vás lidsky?")
Ozval se Aradesh. "Já."
"Ano jistě…jinak by si se mnou předtím nemluvil lidsky."pokusila se Tradesha o úsměv. "Tlumoč jim prosím mou řeč…je to pro mě jednoduší-přece jen, poslední dobou mluvím více lidsky než prastarým elfím jazykem."
--------------------------------------------
Vysvětlívky:
*Tradesha=vzduch
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama